© artexploder.com Powrót do Dododent

ZABIEGI POTRZEBNE TWOIM ZĘBOM

USUWANIE KAMIENIA

Mimo systematycznej, codziennej pielęgnacji kamień nazębny odkłada się na zębach. Jego źródłem są pozostające w jamie ustnej resztki jedzenia, bakterie i substancje zawarte w ślinie. Początkowo powstaje tzw. kamień naddziąsłowy w postaci niewielkiej obwódki nad krawędzią dziąsła. Jeśli nie zostanie usunięty , narasta nad dziąsło, mocno przylegając do zębów. Następnie twardnieje tworząc brązowy nalot. Natomiast niewidoczny tzw. kamień poddziąsłowy, powstaje pod dziąsłem i może być przyczyną różnych schorzeń np. krwawienia dziąseł. Bardzo ważne jest usunięcie go w odpowiednim czasie, aby uniknąć paradontozy.

Scaling ultradźwiękowy jest skutecznym zabiegiem usunięcia kamienia. Wykorzystuje się wówczas skalery, których końcówki wytwarzają ultradźwięki. Dzięki nim następuje kruszenie, odpryskiwanie i w rezultacie usunięcie kamienia z zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu profilaktycznie co pół roku, ponieważ długo nieusuwany kamień gromadząc się na zębach może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia, osłabienia korzeni zębów, co w konsekwencji doprowadza do paradontozy.

Jeśli pacjent nie ma tendencji do odkładania się kamienia, nie pali, pije mało kawy, herbaty, a jego dieta nie jest bogata w węglowodany, wówczas zabieg ten przeprowadza się raz w roku.


LIKWIDOWANIE OSADU I NIERÓWNOŚCI

Mimo codziennego dbania o higienę jamy ustnej, na powierzchni zębów i w przestrzeniach międzyzębowych gromadzi się miękki, ciemny osad, którego usunięcie wymaga piaskowania.

Zabieg ten wykonuje się w gabinecie stomatologicznym przy użyciu tzw. piaskarki, którą stomatolog przykłada do zębów. Wówczas pod ciśnieniem ziarenka piasku czyszczą powierzchnię szkliwa z osadu, jednocześnie usuwając go.

Zęby można także czyścić i wygładzić wykonując zabieg polishing, czyli polerowanie za pomocą gumki lub specjalnej szczoteczki. Dodatkowo wykorzystuje się pastę polerującą zawierającą substancje ścierające i oczyszczające zęby oraz wygładzające wszystkie nierówności.

Zabieg piaskowania powoduje, iż zęby stają się jaśniejsze, bez zmiany swojego naturalnego koloru. Natomiast, jeśli piaskowanie zostanie połączone z polerowaniem, wtedy zęby będą jaśniejsze i błyszczące. Zabiegi te zaleca się powtarzać co pół roku.


OCHRONA PRZED PRÓCHNICĄ

Bardzo dobrym zabezpieczeniem przed próchnicą jest pokrywanie przez stomatologa zębów preparatami z fluorem, które wzmacniają szkliwo i chronią zęby przed próchnicą. Substancja ta wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed próchnicą. Fluor zawarty jest w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej, jednak jego stężenie tam jest zbyt małe, aby zapewnić zębom wystarczającą ochronę przed próchnicą. Dlatego wskazane jest dodatkowe nakładanie preparatu z fluorem przez dentystę co pół roku lub przy dużej skłonności do próchnicy co trzy miesiące.

Dentysta nakłada preparat z fluorem na wcześniej oczyszczoną z kamienia i osadu, powierzchnię zębów. Następnie fluor przenika do szkliwa wzmacniając go i chroniąc ząb przed próchnicą.

Fluor najcześciej nakładany jest na płytkę zęba w postaci lakieru fluorowego za pomoca pędzelka


ROZJAŚNIANIE PRZEBARWIEŃ

U niektórych pacjentów występują trwałe przebarwienia, których nie można usunąć, ani za pomocą piaskowania, ani wybielania. Są to przebarwienia powstałe np. po kuracjach antybiotykowych przebytych w dzieciństwie, czy też po przyjmowaniu niektórych leków. Wówczas stosuje się zakładanie na zęby licówek – bardzo cienkich płytek wykonanych z:
- kompozytu, przypominającego naturalne szkliwo zębów;
- porcelany.

Zabieg nakładania licówek ma na celu:
- usunięcie przebarwień;
- korektę kształtów zębów (drobne poszerzenie, wydłużenie);
- likwidację przerwy między zębami;
- ukrycie niewielkich pęknięć lub uszkodzeń szkliwa.

Przed zabiegiem należy wyleczyć zęby z próchnicy oraz dobrze oczyścić z kamienia i osadu. Licówki zakłada się przede wszystkim na przednie zęby (od trójki do trójki). Stomatolog najpierw szlifuje zęby, pobiera wyciski, dobiera kolor, zaś właściwe licówki wykonywane są w laboratorium protetycznym. Gotowe licówki mocuje się do zębów za pomocą specjalnego cementu.

Zaletą zastosowania licówek jest ich odporność na próchnicę i przebarwienia. Nie ulegają zużyciu przez okres 10-15 lat, później należy je wymienić na nowe.


LIKWIDACJA NADWRAŻLIWOŚCI

Dużym problemem, nie tylko estetycznym, są odsłonięte szyjki zębowe. Pacjent odczuwa wówczas ostry przeszywający ból pojawiający się podczas jedzenia słodkich i kwaśnych pokarmów oraz podczas picia gorących lub zimnych napojów.

Objawy nadwrażliwości można łagodzić stosując specjalną pastę do zębów, płyn do płukania, czy też miękką szczoteczkę. Często jednak te sposoby są niewystarczające. Wtedy trzeba szukać pomocy u stomatologa. Dentysta dobiera odpowiednią metodę leczenia. Jedną z nich jest lakierowanie zębów lakierem zawierającym fluor, który tworzy na zębach i odsłoniętych szyjkach ochronną powłokę. Uszczelnia i zamyka kanaliki zębinowe i ból ustaje. Zabieg jest bezbolesny.

Stomatolog może także zastosować wcieranie lub wdmuchiwanie w płytkę specjalnych preparatów, które uszczelniają kanaliki zębinowe. Później naświetla zęby lampą, by utrwalić preparat. Pacjent przestaje wówczas odczuwać ból podczas jedzenia i picia. Aby utrwalić skuteczność zabiegu, należy powtarzać go co 6 miesięcy. Natomiast w codziennej pielęgnacji jamy ustnej stosować pastę do nadwrażliwych zębów.


WYBIELANIE

Wybielania zębów można dokonywać sposobami domowymi, ale nie przynoszą one tak dobrych efektów, jak te wykonane w gabinecie przez specjalistę. Warunkiem wykonania skutecznego wybielenia jest wyleczenia zębów, oczyszczenie z kamienia i osadów oraz uszczelnienie plomb. Wybielanie można wykonać poprzez nałożenie na zęby odpowiednich preparatów lub zastosować wybielanie za pomocą lampy. Najpierw stomatolog zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem. Potem nakłada na zęby żel wybielający i naświetla go lampą. Pod wpływem zimnego światła lampy substancja wybielająca zaczyna działać na zęby. Po około 7 minutach dentysta usuwa żel i nakłada jego kolejną, nową warstwę oraz ponownie naświetla. Zabieg powtarza 3-krotnie. Na koniec oczyszcza zęby. Całkowite wykonanie zabiegu trwa około 20-30 min.

Można także zastosować wybielanie nakładkowe. Stosuje się wówczas miękkie, dopasowanie do zgryzu nakładki. Następnie dentysta dobiera żel wybielający o odpowiednim stężeniu. Przez 7-14 dni nakładki wypełnione żelem zakłada się na kilka godzin. W zależności od stopnia wybielenia zębów, zabieg można przedłużać. Efekty wybielania zębów utrzymują się do roku, a gdy szczególnie dba się o higienę jamy ustnej to do kilku lat.